5.50 L 13 CR65 Dunlop Racing
Goodyear Bue Streak
Important Brand Update: Dunlop Racing tyres are now owned and manufactured by Goodyear. As current Dunlop Racing stock is sold through, these tyres will gradually be replaced by the equivalent Goodyear Blue Streak range. During this transition period, you may receive the Goodyear-branded version if Dunlop stock has become obsolete. If you specifically require Dunlop-branded tyres, please contact our team before purchasing to confirm current availability.
Technical Data for 5.50 L 13 CR65 Dunlop Racing
| Marque | Dunlop Racing |
|---|---|
| Construction de Pneu | Diagonale Course - Section L |
| LARGEUR DE SECTION | 199 mm / 7.83" |
| DIAMÈTRE EXTERIEUR | 608 mm / 23.93" |
| DIAMÈTRE DE JANTE | 13" / 330.2 mm |
| DIMENSION DE JANTE RECOMMANDÉE | 4.0" - 7.0" |
| LARGEUR DE SCULPTURE | 128 mm / 5.0" |
| INDICE DE CHARGE | N/A |
| INDICE DE VITESSE | N/A |
| CHAMBRE À AIR RECOMMANDÉE | 13 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (avec chambre à air) |
| FLANC BLANC | N/A |
| Flanc Blanc | N/A |
À propos de 5.50 L 13 CR65 Dunlop Racing
550L13 CR65 Dunlop Racing
| LARGEUR INDIQUÉ | RATIO | RADIAL | DIAMÈTRE | INDICE DE CHARGE | INDICE DE VITESSE | FABRICANT | DESSIN | Chambre à air |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 550 | X | 13 | Dunlop Racing | CR65 | Tubetype (avec chambre à air) |
Concessionnaires mondiaux de la gamme Pirelli Collezione
Michelin Collections, distributeur britannique de pneus classiques et vintage 



